O korkových podlahách

KorekJelínek

Vyberte si z kolekce korkové plovoucí podlahy a korkové lepené podlahy

  • Emotionsplovoucí typ korkové podlahy
  • Studio – plovoucí typ korkové podlahy
  • Basic – plovoucí typ korkové podlahy
  • Bloom – plovoucí typ korkové podlahy
  • Tradition – lepený typ korkové podlahy
  • Printkork – plovoucí typ korkové podlahy
  • Recolour – plovoucí typ korkové podlahy

  !! Informace ke stažení o korkových podlahách. !!
pdf_download_icon
Katalog podlah a příslušenství   |   Technické údaje podlah   |   Ceník podlah
Proč korková podlaha? Korek je přírodní materiál z obnovitelného zdroje.
Díky výjimečným vlastnostem je korek vynikající přirozený zvukový a tepelný izolant. Tepelnou pohodou se korková podlaha vyrovná koberci a spíše ho převyšuje. Podlaha je maximálně tichá, komfortní na chůzi a teplá na dotek. Korková plovoucí i lepená podlaha je antistatická, nepřitahuje prach a je odolná vůči bakteriím a plísním, takže jsou korkové podlahy vhodné i pro alegriky a lidi trpící astmatem, což docení dost značná část naší populace.
Korek není out!prurez-Studio
Námi napsaný článek publikovaný v časopise Podlahy a interiér a tyto stránky Vám pohohou poznat moderní korkové podlahy.
Unikátní konstrukce korkové plovoucí podlahy
Současné korkové podlahy se vyrábějí jako tzv. plovoucí podlahy se zámkovým způsobem spojem UNICLICK, takže jejich pokládka je jednoduchá a rychlá. U nás obzvlášť! Více jak 15 let zkušeností
Speciální systém Joint Shield zaručuje ochranu hran proti vlhkosti.
Napomáhá tak jednoduché údržbě podlahy a rozšiřuje možnost použití korkové podlahy i pro koupelny a kuchyně. Korek je velmi odolný vůči střídání teplot a vlhkostí.
Korkové plovoucí podlahy se pokládají plovoucím způsobem a je možné je položit i na dlažbu, či jinou starší podlahu, díky tomu nebudete muset trhat původní podlahy a všechen nepořádek, který je s tímto spojený,jelikož se jedná o velký zásah. Jsou vhodné i na podlahové topení.
Možností je také zvolit korkovou lepenou podlahu a provést povrchovou úpravu po pokládce.
Korek je vnější kůra dubu korkového (Quercus suber), který roste převážně v oblasti Středozemí.
Výjimečné vlastnosti korku z něj dělají jedinečnou přírodní surovinou.
Největší evropské plantáže dub u korkového jsou v Portugalsku (cca 54% světové produkce), odkud také korek pro naše výrobky pochází. Další významní pěstitelé jsou Španělsko, Alžírsko, Maroko.
Korek není nijakou zvláštností dubu korkového, ale vyskytuje se i u mnoha jiných „listnáčů“. Síla produkované korkové vrstvy však u ostatních druhů dřevin nedosahuje ani zdaleka takové síly jako u dubu korkového. Korek je druhotné pletivo, které chrání strom před vodními ztrátami a nadměrným teplem. Buňky korkového pletiva jsou mrtvé.Korkové plantáže
Dub korkový se dožívá cca 200 let a po celý jeho život je možné sklízet kůru, tedy korek. První sklizeň nastává ve stáří 20 – 25 let. Sklizně nastávají vždy na konci léta, kdy pěstitelé pomocí speciálních sekyr odlupují kůru z kmene a silnějších větví. Tato práce vyžaduje zručnost a zkušenosti, nesmí totiž dojít k poškození růstového pletiva stromu, kambia. Z jednoho stromu se takto sklidí 25 – 45 kg korku najednou. Po sklizni se začne tvořit nová korková vrstva a po 9 – 15 let nabyde potřebné síly pro sklizeň. Sklizně stromy nijak nepoškozují, naopak po sklizni se až zpetinásobí schopnost stromu absorbovat oxid uhličitý z ovzduší.
Korek získaný z první sklizně je však nepoddajný a používá se jen v koželužství. Teprve od druhé sklizně je korek hladký, ohebný a dobře zpracovatelný. Sklizené pláty korkové kůry se suší až 1 rok na vzduchu a následně se vaří v obrovských měděných kádích. Při tomto procesu se korek zbaví obsahu tříslovin a získá svoji pružnost. Po usušení se korkové pláty třídí do bezmála 50-ti kategorií předurčujících jeho další využití. Korek je tedy materiál z dokonale obnovitelného a udržitelného přírodního zdroje. Používání korku je příznivé k životnímu prostředí.Korek
Nejznámějším použitím korku jsou korkové zátky, které bez nadsázky znamenaly revoluci v uchovávání vína. Dále se korek používá tradičně v rybářství na výrobu splávků, rukojetí prutů, polováků, jako náplň plovacích vest apod.
U vinylové plovoucí podlahy Korek Jelínek jsou maximálním způsobem využity vlastnosti korku v podobě dvojité korkové vrstvy.
Výjimečné vlastnosti korkuKontakt chodidla
Struktura samotného korku se skládá z buněk naplněných plynem podobným vzduchu. Buněčná struktura je tvořena z největší části celulosou a suberinem, látkou podobnou vosku. Toto složení zajišťuje, že korek je nepropustný a nenasákavý. Plynná složka tvoří obsah buněk z téměř 90%, což vede k velmi nízké hustotě korku (120 – 200 kg/m3). Takovýchto „polštářků“ se nachází v korkové hmotě více než 40 milionů na centimetr krychlový, což činí z korku přírodní materiál s výjimečnými vlastnostmi.
Díky nenasákavosti, nepropustnosti a lehkosti se korek od po staletí používal k mnoha účelům. Další významnou vlastností korku je tvarová paměť. Po slatčení se korek vrací do své původní podoby. Toto umožňuje vsunout korkovou zátku do hrdla lahve, kde se zase roztáhne do původního rozměru a obsah dokonale utěsní. Tato vlastnost také způsobuje, že korková podlaha je pružná a velice příjemná na chůzi.
Chemické složení korku zapříčiňuje vynikající odolnost korku vůči plísním a bakteriím. Korek nepodléhá hnilobě ani při dlouhodobém umístění ve vlhkém prostředí. Korek nepohlcuje prach a tím je vhodný i pro alergiky. Vzhledem ke své struktuře malých nenasákavých buněk vyplněných plynným prostředím má korek přirozené izolační schopnosti, které jsou z přírodních materiálů největší. Významné jsou tepelně a zvukově izolační vlastnosti korku.
Korek je porézní materiál a propouští vzduch. Poréznost je dána přítomností lenticel, tedy buněk, které nekorkovatí a umožňují výměnu plynů mezi živými buňkami dubu korkového a okolního prostředí. Poréznost je vysoce cenná vlastnost korku a množství těchto lenticel předurčuje zhodnocení korku. Za nízkoporézní se považuje korek s obsahem měně než 2% lenticel. Středně porézní je s obsahem 2-4%, vysoko porézní s obsahem nad 4%. Speciální druhy korku mají obsah lenticel dokonce nad 6%.
U korkových podlah se významně uplatňují i další vlastnosti korku. Zejména jeho vysoká odolnost vůči opotřebění a odolnost vůči ohni. Korek tak přirozeným způsobem zpomaluje šíření ohně.
Stručně řečeno korkové podlahy jsou tiché, teplé, pohodlné na chůzi a příjemné na dotek, což mimořádně zvyšuje komfort bydlení.
Díky dvěma korkovým vrstvám získávají také plovoucí vinylové podlahy Korek Jelínek maximum z výjimečných vlastností korku. Zejména se jedná o výrazné snížení kročejového hluku a samozřejmě zvuko-izolační a tepelně-izolační vlastnosti.
Struktura korku